Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici Seznam forumov Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici
Forum študentov Evropske pravne fakultete v Novi GOrici
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




modernizacija javne uprave
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici Seznam forumov -> Razno
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
izvir



Pridružen/-a: 04.10. 2010, 20:29
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: 13 Nov 2010 17:24    Naslov sporočila: modernizacija javne uprave Odgovori s citatom

Živjo, ker sem zaradi službenih obveznosti zamudil predavanja me zanima če je dr. Dujić podal kakšne namige za izpit in priporočil kakšno literaturo?
za odgovor se vam najlepše zahvaljujem. Laughing
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
danica



Pridružen/-a: 25.02. 2010, 11:50
Prispevkov: 4

PrispevekObjavljeno: 13 Nov 2010 20:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za izpit pride v poštev snov, ki je bila zajeta v predavanjih, vse je na prosojnicah, ki so objavljena na strani od fakultete - gradiva(november 2010). To je vse kar pride v poštev za izpit za 1. rok(15.12.), na 2. bo zahtevano več.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
levak



Pridružen/-a: 12.09. 2010, 17:15
Prispevkov: 20

PrispevekObjavljeno: 24 Nov 2010 11:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

a ni nekaj na predvanjih omenjal, neka vprašanja za izpit?

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Irena



Pridružen/-a: 26.10. 2010, 06:17
Prispevkov: 13

PrispevekObjavljeno: 24 Nov 2010 12:29    Naslov sporočila: izpitna vprašanja Odgovori s citatom

Na predavanjih je prof. omenjal, da bo vprašanja objavil, vendar jih še vedno ni, vsaj ne pod gradivi na spletni strani EPF.

Irena
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
levak



Pridružen/-a: 12.09. 2010, 17:15
Prispevkov: 20

PrispevekObjavljeno: 01 Dec 2010 17:33    Naslov sporočila: Re: izpitna vprašanja Odgovori s citatom

Irena je napisal/a:
Na predavanjih je prof. omenjal, da bo vprašanja objavil, vendar jih še vedno ni, vsaj ne pod gradivi na spletni strani EPF.

Irena


še kar nič, najbolje, da objavi vprašanja 1 dan pred izpitom Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aik



Pridružen/-a: 10.02. 2009, 16:46
Prispevkov: 9

PrispevekObjavljeno: 02 Dec 2010 15:15    Naslov sporočila: VPRAŠANAJ -MJU Odgovori s citatom

ORIENTACIJSKA VPRAŠANJA – »Modernizacija javne uprave« (podiplomci, MB)

Doc. dr. Slobodan Dujić

1. Navedi tendence v razvoju države oziroma uprave in podrobneje pojasni tendenco zmanjševanja vloge prisile ter razvija servisne funkcije države ? Na katerem področju se danes najbolj očitno odraža servisna funkcija države ?

2. Pojasni pojem »osebe javnega prava«, kako jih delimo, poleg tega pa navedi glavne značilnosti takšnih pravnih oseb (3) ?

3. Pojasni proces širitve javne sfere od obdobja avtoritarne države prek obdobij razvoja »liberalne« države, »socialne« države in »države blaginje« ? Kakšen je trend v tem zgodovinskem procesu v smislu izvajanja oblastne oziroma servisne funkcije države (uprave) ?

4. Pojasni trditev, da javna uprava pomeni odločanje o ciljih sistema v upravno-političnem procesu ? Oziroma, da uprava deluje na institucionalnem nivoju sistema, kjer se določajo glavne aksiološke premise sistema ?

5. Pojasni pojem »upravno-politični proces« in pojasni, na katerem nivoju tega procesa deluje uprava ? Zakaj ? Kakšna je bistvena razlika med institucionalno in instrumentalno ravnijo upravno-političnega procesa ?

6. Pojasni razmerje med pojmi: »javni sektor«, »državna uprava« in »javna uprava« ? Kateri pojem je najširši in pojmovno vključuje druga dva pojma ?

7. Kako delimo načela v pravu ? Kateri sta dve najpomembnejši funkciji načel v pravu ? Navedi nekaj načel upravnega prava, ki veljajo v evropskem upravnem prostoru (»European Administrative Space«) ?

8. Pojasni vsebino načela »zaščita legitimnih pričakovanj« in načelo »prepovedi vseh oblik diskriminacije« ?

9. Pojasni vsebino pravnega načela proporcionalnosti (sorazmernosti) ter načelo obveznosti državnih organov, da odločajo »v razumnem roku« ? Kakšen je ta »razumen rok« za odločanje v upravno-pravnih zadevah v Sloveniji ? Kaj veš o primeru »Lukenda«?

11. Pojasni razloge za ustanovitev Ministrstva za javno upravo in navedi njegova najpomembnejša delovna področja oz. pristojnosti ? Katero ministrstvo je pred ustanovitvijo MJU skrbelo za področje javne uprave ?

12. Pojasni položaj vlade v parlamentarnem sistemu organizacije države v primerjavi s predsedniškim sistemom ? Kje je bolj izrazita uveljavitev načela »delitve oblasti« ? Zakaj?

13. Kje je v upravno-političnem procesu sistemsko mesto vlade ? Kakšno je razmerje vlade do institucionalnega nivoja sistema, kakšen pa do instrumentalno-upravnega nivoja sistema ? Pojasni !

14. Pojasni položaj in funkcijo ministra v vladi ZDA ? Ali lahko ameriški predsednik zamenja predsednika vlade v ustavnem sistemu ZDA ?

15. Kaj pomeni izraz »hearing« (zaslišanje) v postopku imenovanja ministra v slovenski vladi ? Kdo opravlja »hearing« in s kakšnim namenom ? Ali se lahko Državni zbor RS odloči, da ne bo razrešil ministra, kljub temu, da to zahteva predsednik slovenske vlade ?

16. Naštej vsaj tri glavne institute (mehanizme) za kontrolo parlamenta nad izvršilno oziroma upravno vejo državne oblasti ? Podrobneje razloži institut »nezaupnice vladi« ? Kaj pomeni »konstruktivna nezaupnica« vladi ?

17. Pojasni pojem »zaupnica vladi« ? Kdo zahteva in kdo odloča o zaupnici vladi ?

18. Ali je inštitut »interpelacije« naperjen zoper vlado v celoti ali zoper posameznega ministra v vladi ? Pojasni ! Ali lahko glasovanje o interpelaciji zahteva predsednik vlade?

19. Navedi glavne funkcije slovenske vlade ? Pojasni vsebino normativne in izvršilne funkcije vlade ?

20. Pojasni bistvo funkcije »vladne službe« ? Kakšna služba je to, kdo je ustanovi, kako se imenuje funkcionar, ki vodi vladno službo ? Navedi nekaj konkretnih obstoječih vladnih služb v Sloveniji ?

21. Navedi vse institucije, ki tvorijo sistem »javne uprave« države ? Ali so »paradržavne« institucije in nosilci javnih pooblastil del sistema javne uprave ?

22. Pojasni pojem »bicefalna« (dvoglava) državna izvršilna oblast ? Kdo tvori sistem »bicefalne« izvršilne oblasti v slovenskem pravnem sistemu ? Kakšen je medsebojni odnos obeh delov tega »dvoglavega« sistema ?

23. Pojasni položaj predsednika republike v slovenskem ustavno-pravnem sistemu ? Kakšen je način izvolitve slovenskega predsednika države ? Kaj menite o racionalnosti neposrednih volitev predsednika države v parlamentarnem sistemu organizacije državne oblasti ?

24. Navedi vse institucije, ki tvorijo sistem državne uprave, vključno z nazivi organov v sestavi ministrstev ? Razloži položaj sistema državne uprave v ameriškem sistemu organizacije državne oblasti ?

25. Navedi glavne naloge državne uprave v Sloveniji ?

26. Kaj se je zgodilo s sistemom določanja makro-organizacije državne uprave v letu 2002 v Sloveniji ? Do kakšne bistvene spremembe je prišlo glede določanja organizacije organov v sestavi ministrstev ? Kaj menite o tej spremembi ? Argumentirajte ?

27. Kaj pomeni izraz »resorna ureditev« ministrstev ? Kako lahko razdelimo slovenska ministrstva oz. ministrske resorje na tri glavne kategorije ministrstev ? Katera so »državotvorna« ministrstva ?

28. Navedite način in obseg nadzora ministrstev nad organi lokalne samouprave in nad izvajalci javnih pooblastil ? Kdaj pride v poštev nadzor zakonitosti, kdaj pa nadzor nad smotrnosti in strokovnosti ?

29. Pojasni pojme državna in »nedržavna« uprava, »neposredna in posredna« uprava, ter »avtoritativna in ne-avtoritativna« uprava ? Ali je uprava danes pretežno mehanizem za izvajanje oblasti ali kaj drugega ? Če je odgovor »nekaj drugega«, pojasni kaj ?

30. Kakšen je postopek imenovanja in razreševanja ministrov v novem slovenskem pravnem sistemu ? Kaj bi lahko navedli kot kritiko takšnega sistema ? Ali je možen »impeachement« zoper posameznega ministra, in če da, pojasni ta pojem in postopek »impeachementa«.

31. Navedi notranja organizacijsko strukturo (organizacijske enote) posameznega ministrstva in navedi nazive funkcionarjev oz. državnih uradnikov, ki vodijo najpomembnejše notranje organizacijske enote ministrstva ?

32. Navedite aspekte samostojnosti in aspekte podrejenosti organov v sestavi v razmerju do ministrstev ? Predvsem glede kadrovskega in finančnega upravljanja organa v sestavi ter glede izvrševanja t.i. »obveznih navodil« ?

33. Razloži pojem »spontanega« izdajanja pravilnikov ministrov ter »nespontanega« izdajanja pravilnikov nosilcev javnih pooblastil ? Zakaj nosilci javnih pooblastil morajo imeti ustrezno »izvršilno klavzulo« za izdajo podzakonskega predpisa ?

34. Navedi tri glavna načine oziroma modela za teritorialno ureditev (organizacijo) uprave ? Kaj je razlog za upravno »teritorializacijo« ? Kakšen model je v veljavi v Sloveniji ? Pojasni njegove glavne značilnosti in slabosti !

35. Pojasni razmerje med ministrstvom in upravno enoto (navodila, upravni postopek) ? Kakšne so posebnosti tega razmerja, ko gre za – na eni strani upravno enoto, na drugi strani pa Ministrstvo za javno upravo ?

36. Navedi glavne naloge upravne enote ? Kaj je z odločanjem v upravnem postopku in odločanjem o pritožbi (kakšno je razmerje med ministrstvom in UE s tega aspekta) ? Kaj je s tem v primeru, če obstaja organ v sestavi ministrstva ?

37. Zakaj se posamezne naloge državne uprave prenašajo na t.i. »paradržavne« institucije? Navedi najpomembnejše paradržavne institucije v slovenskem upravno-pravnem sistemu in razloži pojem »javna agencija«, ter navedi nekaj konkretnih regulatornih javnih agencij, ki obstajajo v slovenskem sistemu ?

38. Komentiraj trditev, da državna uprava različne »paradržavne« institucije prevzema v svojo funkcionalno, ne pa tudi v svojo organizacijsko strukturo ? Katere so najpomembnejše pravno-organizacijske oblike t.i. »paradržavnih« institucij (specializiranih oseb javnega prava) in zakaj sploh obstajajo takšne institucije ?

39. Pojasni ustavni položaj Agencije za zavarovalni nadzor v slovenskem upravno-pravnem sistemu ? Kaj pomeni pravni položaj »agencije« ? Kakšne agencije poznamo ? Ali je ta agencija del sistema državne uprave ali ne ? Pojasni !

40. Kdo je lahko ustanovitelj »javne agencije« in kdo izvršuje ustanoviteljske pravice ? Kako se financirajo dejavnosti javnih agencij ? Navedi nekaj primerov javnih agencij v slovenskem upravno-pravnem sistemu ? Kakšni so glavni problemi na področju delovanja javnih agencij ?

41. Kaj pomeni izraz »javni zavod« (kakšna pravno-organizacijska oblika je to) ? Na katerih področjih se v Sloveniji ustanavljajo javne agencije ? Navedi organizacijske oblike v katerih se opravljajo dejavnosti teh zavodov ?

42. Pojasni pojem »javni sklad« ? Kaj je temeljni namen obstoja javnega sklada ? Kdo so lahko ustanovitelji javnih skladov in kdo lahko izvršuje pravice in obveznosti ustanovitelja javnega sklada ? Pojasni trditev, da javni skladi opravljajo t.i. »pospeševalno« funkcijo javne uprave ?

43. Kako »javni sklad« dobi pravno subjektiviteto ? Navedi nekaj najpomembnejših javnih skladov v Republiki Sloveniji ? Ali drži trditev, da so javni skladi t.i. specializirane osebe javnega prava ? Zakaj ?

44. Pojasni katera dva temeljna modela zbornic obstajata v Evropi ? Kaj je bistvo t.i. »zasebnopravnega« modela zbornic ? Navedi najpomembnejšo splošno in nekaj ožjih poklicnih zbornic v Republiki Sloveniji ?

45. Pojasni bistvo pojma in možne vsebine »javno pooblastilo« ? Zakaj pravimo, da pri podelitvi javnega pooblastila gre za obliko upravne dekoncentracije ? Kako (po kakšnem postopku) se podeli javno pooblastilo v primeru, ko obstaja večje število kandidatov za podelitev javnega pooblastila ? Navedi vsaj dva primera podelitve javnega pooblastila v praksi !

46. Pojasni razloge za podelitev javnih pooblastil zasebnopravnim subjektom ? Kaj je lahko vsebina javnega pooblastila ? Kaj je lahko sistemski problem pri podeljevanju javnih pooblastil ?

47. Kaj je to »javna služba« in zakaj država določenim organizacijam podeli status javne službe ? Navedi glavne oblike »gospodarskih« in »negospodarskih« javnih služb v slovenskem upravno-pravnem sistemu ? Kakšna je razlika ?

48. Kakšno je razmerje med pojmoma »javna služba« in »infrastrukturni objekti oziroma naprave« ? Na katerih področjih se ustanavljajo »javna podjetja« ?

49. Pojasni razmerje med pojmom »javna služba« in »naravno« oziroma »grajeno javno dobro« ?

50. Pojasni pojme »liberalizacija«, »deregulacija« in »privatizacija« na področju javnega sektorja ? Ali je res, da liberalizacija sledi procesu privatizacije ? Zakaj ? Katere so »običajne« faze postopka liberalizacije na telekomunikacijskem področju v evropskih državah (tudi v Sloveniji) ?

51. Na katerih področjih se običajno ustanavljajo javna podjetja in javni zavodi ? Zakaj se ustanavljajo prav na teh področjih ? Kaj pomeni podeljevanje koncesij osebam zasebnega prava na teh področjih ? Privatizacijo ? Pojasni !

52. Pojasni pojem »javno-zasebno partnerstvo« ? Kaj je možna definicija tega pojma ? Kakšna je razmika med javno-zasebnim partnerstvom in privatizacijo na področju javnega sektorja ? Kaj pomeni izraz »BOT« aranžma na področju izvajanja projektov javno-zasebnega partnerstva ?

53. Pojasni pojem »lastne« (izvirne) in »prenesene« (delegirane) pristojnosti lokalne samouprave ? Kakšen je obseg in vsebina nadzora države nad organi lokalne samouprave v primeru izvajanja enih in drugih pristojnosti organov lokalne samouprave ?

54. Pojasni načelo subsidiarnosti pri izvajanju nalog lokalne samouprave ?

55. Kakšna je bila možnost oblikovanja drugega nivoja lokalne samouprave (pokrajin) v Sloveniji pred ustavno novelo iz leta 2006, in kakšna možnost je po tej spremembi ? V čem je bistvo te ustavne spremembe ?

56. Pojasni razmerje med pravico dostopa do informacij javnega značaja in pravico do informacijske zasebnosti posameznika ? Pojasni pojem pravice do »delnega dostopa« do informacij javnega značaja ?

57. Navedi kaj pomeni postavljeni cilj reforme javne uprave, ki ga opredeljujemo kot »usmerjenost uprave k uporabnikom« ? Kako je s to usmerjenostjo in zaščito javnega interesa ? Navedi nekatere najpomembnejše ukrepe za zagotovitev »usmerjenosti uprave k uporabnikom« ?
58. Kaj pomeni izraz »ex-ante« odpravljanje administrativnih ovir oz. »anti-birokratski filter« ? Kaj vsebuje ta pristop k odpravljanju administrativnih ovir v slovenski upravi ? Kakšna je oblika »ex-post« odpravljanja administrativnih ovir ? Pojasni !

59. Pojasni vsebino »VEM« projekta ? Kaj je bistvo tega pristopa ?

60. Pojasni bistvo CAF modela ugotavljanja kakovosti v javni upravi ? V čem je bistvena razlika med tem modelom in ISO standardi ? Katere so prednosti uvajanja CAF modela v institucije javne uprave ?

61. Pojasni pojem »e-uprava« ? Kaj pomeni približevanje storitev e-uprave uporabnikom prek pristopa »življenjski dogodki za prebivalce« ?

62. Pojasni vlogo Uradniškega sveta v novem sistemu upravljanja s kadrovskimi viri v slovenski upravi ? Predvsem v kontekstu posebnega izbirnega postopka za »top-menedžment« v slovenski javni upravi ! Pojasni, na katere kategorije javnih uslužbencev se nanaša ta posebni izbirni postopek ?

63. Pojasni pojem in pomen »kadrovskega načrta« v slovenski državni upravi ? Pojasni razmerje med kadrovskim načrtom in sistemizacijo delovnih mest ? Skladnost ?

64. Postopek ugotavljanja nesposobnosti v slovenski državni upravi ?

65. Funkcije in praksa Inšpekcije za sistem javnih uslužbencev ?

66. Novi instrumenti upravljanja s kadri v slovenski državni upravi ? Pomen teh instrumentov za učinkovitost delovanja državne uprave ? Kompetenčni model ?

67. Ocenjevanje delovne uspešnosti v državni upravi ?
_________________
Lep pozdrav
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Irena



Pridružen/-a: 26.10. 2010, 06:17
Prispevkov: 13

PrispevekObjavljeno: 03 Dec 2010 19:20    Naslov sporočila: izpitna vprašanja Odgovori s citatom

Hoj
No pa smo včeraj prejeli izpitna vprašanja na spletni strani epf pod gradivi za MJU in so popolnoma enaka kot so jih posredovali kolegi iz Maribora.
Smo si razdelile vprašanja tako, da bomo še z 3 kolegicami skušale napisati odogovore upam, da do začetka tedna. Poskusila sem na spletu poiskati literaturo, ki jo je napisal prof. Dujić (strateški načrt) pa nič ne najdem.

Še enkrat sprašujem ali ve kdo kako pripneš datoteke na ta forum, če je to sploh možno?

Irena
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
aik



Pridružen/-a: 10.02. 2009, 16:46
Prispevkov: 9

PrispevekObjavljeno: 06 Dec 2010 07:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na našem forumu ni možno pripenjati priponk.

Sem pa dostavil priponko na drugem forumu, kjer je to mogoče. Odgovroril sem na vprašanja, vendar nisem na vsa, ker jih ni mogoče najti na slajdih, ki jih je profesor objavil. Prosim, če lahko še kdo drug odgovori na neogovorjena vprašanja, jih dopolni ali spremeni, tako da bomo s skupnimi močmi nekako premagali nasprotnika.

Link: odgovori na vprašanaj
http://pravnica.net/forum/viewtopic.php?f=51&t=936
ali
https://mail.google.com/mail/?hl=sl&shva=1#inbox/12cacb2f4c0bf820
_________________
Lep pozdrav


Nazadnje urejal/a aik 06 Dec 2010 07:39; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Irena



Pridružen/-a: 26.10. 2010, 06:17
Prispevkov: 13

PrispevekObjavljeno: 06 Dec 2010 07:30    Naslov sporočila: MJU odgovori Odgovori s citatom

Pozdravljen

Tudi me smo rešile že skoraj vsa vprašanja, vemdar je tudi nekaj takih, kjer nimamo točnih odgovorov. Bomo sestavile skupaj, pregledale in skušale še kaj dopolniti potem pa se zmenimo kam objavimo. A bo OK?

Irena
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
aik



Pridružen/-a: 10.02. 2009, 16:46
Prispevkov: 9

PrispevekObjavljeno: 06 Dec 2010 07:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V redu, super.
_________________
Lep pozdrav
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ewee



Pridružen/-a: 24.09. 2009, 09:00
Prispevkov: 7

PrispevekObjavljeno: 06 Dec 2010 09:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi jst se pridružujem temu,da se odgovori na vprašanja in se jih objavi. V slogi je moč Smile)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
šema



Pridružen/-a: 03.12. 2010, 13:44
Prispevkov: 19
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 07 Dec 2010 07:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi sama sem že poskusila odgovoriti na vprašanja in ugotovila, da jih kar nekaj ni na slajdih. Kaj to potem pomeni, če je prof. rekel, da bodo na izpitu le spredavane teme? Ali lahko na ta vprašanja pozabimo?
_________________
Je kar je...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Miran



Pridružen/-a: 05.12. 2010, 09:56
Prispevkov: 1
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: 07 Dec 2010 10:53    Naslov sporočila: Vprašanja, ki niso na prosojnicah Odgovori s citatom

A je kdo govoril z prof. Dujičem glede teh vprašanj, ki niso na prosojnicah?

LP Miran
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tasekk



Pridružen/-a: 06.12. 2010, 00:02
Prispevkov: 4

PrispevekObjavljeno: 07 Dec 2010 12:17    Naslov sporočila: Odgovor na vpr. št. 55 iz MJU (orient vpr. pri prof. Dujiću) Odgovori s citatom

Živjo!

Vezano na vprašanje št. 55 iz MJU (orentacijska vprašanja pri prof. Dujiću) posredujem-dopolnjujem odgovor nanj,

ki sem ga našla v diplomskem delu, str. 12:
UNIVERZA V LJUBLJANI, FAKULTETA ZA UPRAVO
Diplomsko delo visokošolskega programa
POSTOPEK SPREJEMA POSAMIČNIH UPRAVNIH AKTOV OBČINSKEGA SVETA
Kandidatka : Vilma Tekavc
Št.indeksa : 29055
Mentorica : doc. dr. Polonca Kovač
Ljubljana, april 2009,

in ga citiram:

»Pokrajina je samoupravna lokalna skupnost, ki opravlja zadeve širšega pomena in z zakonom določene zadeve regionalnega pomena. Pokrajine se ustanovijo z zakonom, s katerim se določi tudi njihovo območje, sedeţ in ime. Zakon sprejme Državni zbor z dvotretjinsko večino glasov navzočih poslancev. V postopku ustanavljanja pokrajin mora biti zagotovljeno sodelovanje občin. Drţava z zakonom prenese na pokrajine opravljanje posameznih nalog iz državne pristojnosti in za njih zagotovi potrebna sredstva (Ustava RS, 143. člen). Ustanovitev pokrajin s posebnim zakonom je prinesla sprememba Ustave sprejeta na junijski seji 2006. Po stari ureditvi bi se lahko občine samostojno in prostovoljno povezovale v širše samoupravne lokalne skupnosti. Lahko bi se povezale tudi v pokrajine za urejanje in opravljanje zadev širšega pomena.«

V VEDNOST: Citirano članek iz časopisa Delo, 20.06.2006:

»Ljubljana - Poslanke in poslanci so z 69 glasovi za in sedmimi proti sprejeli ustavni zakon o spremembah 121., 140. in 143. člena ustave, s katerim bo omogočeno hkratno ustanavljanje pokrajin za celotno državo. Ustavnorevizijski postopek sicer s tem še ni zaključen, saj poslanke in poslance čaka še razglasitev ustavnih sprememb. Zaradi osemdnevnega roka, ki mora preteči med sprejemom in razglasitvijo ustavnega zakona, bo DZ ustavne spremembe predvidoma razglasil na izrednem zasedanju konec prihodnjega tedna.

DZ je ustavnorevizijski postopek začel na podlagi t.i. kompromisnega predloga, ki ga je v parlamentarno proceduro vložilo 72 poslank in poslancev s prvopodpisanim predsednikom DZ Francetom Cukjatijem. Ustavni zakon predvideva poseg v 121., 140. in 143. člen ustave. Medtem ko je bilo doslej ustanavljanje pokrajin sicer možno, a prepuščeno občinam, da se o povezovanju v pokrajine odločajo prostovoljno, naj bi s spremembo 143. člena ustave predvideli, da se pokrajine kot samoupravne lokalne skupnosti za opravljanje lokalnih zadev širšega pomena in z zakonom določenih zadev regionalnega pomena ustanovijo z zakonom.

Zakon o ustanovitvi pokrajin, s katerim bi določili tudi njihova območja, sedeže in imena, bi se sprejemal z dvotretjinsko večino navzočih poslancev, pri čemer bi moralo biti "zagotovljeno sodelovanje občin". Določili bi tudi, da mora država zagotoviti potrebna sredstva za izvedbo prenesenih nalog na pokrajine. S spremembami 121. in 140. člena naj bi odstranili ovire za prenos državnih nalog v izvajanje pokrajinam.

Po razglasitvi ustavnih sprememb bo DZ sprejemal tudi zakonodajo, ki bo opredelila naloge bodočih pokrajin in njihovo financiranje. Gre za zakon o pokrajinah, zakon o financiranju pokrajin, zakon o volitvah v pokrajinah in zakon o postopku za ustanovitev pokrajin. Kot navajajo v službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko, priprava izhodišč za te zakone poteka hkrati z razpravo in odločitvami o spremembah ustave in v skladu s strokovnimi podlagami, na katerih temeljijo tudi predlogi za začetek postopka za spremembo 121., 140. in 143. člena ustave. Po sprejemu ustavnega zakona bo mogoče predloge zakonov predložiti v medresorsko usklajevanje ter nadalje v obravnavo javnosti in združenjem občin.

Za ustavni zakon so glasovali v poslanskih skupinah SDS, SLS, SD, SLS in DeSUS, kjer so prepričani, da bo ustanovitev pokrajin vodila v decentralizacijo države in skladnejši regionalni razvoj. Po drugi strani pa so mu nasprotovali štirje poslanci SNS, ki zakon ocenjujejo kot nedomišljen, ter dva poslanca Nove Slovenije (Anton Kokalj in Drago Koren). Proti je glasoval tudi Vili Trofenik (LDS).

Kot rečeno, mora državni zbor ustavni zakon še razglasiti, z razglasitvijo pa bo začel tudi veljati. A zaradi predvidenega roka poslanci na junijski seji tega še ne bodo mogli opraviti. Med sprejemom in razglasitvijo mora namreč miniti osem dni, v kateri lahko najmanj 30 poslancev zahteva referendumsko odločanje o spremembah ustave.«

Lep pozdrav in uspešen študij.
Nataša

Opomba: Sorry, ker je tako dolg odgovor, ampak lažje je odvečen tekst ven metati, kot pa dopisovati manjkajoče odgovore.
_________________
tasekk
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
majaporocnik



Pridružen/-a: 23.11. 2010, 10:27
Prispevkov: 7

PrispevekObjavljeno: 07 Dec 2010 12:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdravo!

Samo kot informacija (mogoče pa komu pomaga)!
Jaz sem prejšnji mesec pri dr. Djuriću pisala izpit za izbirni predmet Uslužbensko pravo. Na izpitu so bila samo 4 vprašanja, rešila sem ga v 20 minutah in dobila 8. Vprašanja so bila zelo "osnovna", iz slidov. Je pa že na predavanju rekel, da na 1. roku vedno da zelo lahka vprašanja in tudi, ko sem doma odgovarjala na cca. 100 vprašanj, ki jih je napisal na zadnjih parih slidih, sem odgovorila samo na tista "splošna", ki sem zanje odgovore našla na slidih. In točno ta vprašanja so bila potem na izpitu.
Zdaj če bo tako tudi pri Modernizaciji, bo po moje super!

LP in veliko uspeha na izpitu! Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici Seznam forumov -> Razno Časovni pas GMT
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.